Coraz częściej szachowe pojedynki toczone są w internecie, ale jednak najwięcej emocji dostarczy nam partia szachów rozegrana na tradycyjnej szachownicy. Prowadząc zajęcia szachowe w szkołach i przedszkolach dostajemy wiele pytań jakie szachy kupić, czym się kierować przy wyborze sprzętu szachowego. 

"Tradycyjna partia szachów dostarcza więcej emocji niż partie w internecie, dlatego ważne są figury jakimi gramy"

W sklepach oraz w internecie odnajdziemy kilkadziesiąt różnych modeli szachów zaczynając od plastikowych, drewnianych, zdobionych, albo lego, a nawet z seriali telewizyjnych. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł rozwieje Wasze wątpliwości.

Jakie szachy mamy do wyboru?

Szachy możemy podzielić na 4 główne grupy. W tym wpisie skupimy się na pierwszej kategorii, czyli szachach turniejowych. Są to zestawy wykorzystywane w większości polskich klubów szachowych, używane na turniejach w całej Polsce, a także goszczą w wielu szkołach, przedszkolach i domach. 

Staunton - szachy nr 5

Figury turniejowe, nazywane fachowo Staunton to model szachów zaprojektowany przez angielskiego szachistę Howarda Stauntona. Mogą różnić się między sobą szczegółami jednak na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają podobnie. 

Przede wszystkim pewnie zastanawia Was cyfra przy nich, my polecamy najbardziej Staunton nr 5, ta piątka oznacza rozmiar: im niższy tym mniejsze będą figury. Do typowych “piątek” idealnie pasują typowe szachownice: tekturowe lub drewniane.

Szachy są produkowane w Polsce, wykonane z drewna. W każdej bierce umieszczony jest ciężarek, który dociąża figurę sprawiając, że szachy stoją stabilnie na szachownicy, a także łatwo się je stawia (a z tym w różnych zestawach bywa trudno i bierki łatwo się przewracają). Każda figura podklejona jest podkładką filcową, która zabezpiecza szachownice przed porysowaniem.

Naszym zdaniem to idealne szachy do nauki i do gry profesjonalnej.

szachy staunton nr 5
szachy staunton nr 5

Szachownica: tekturowa czy drewniana?

Do szachów możemy wybrać jedną z dwóch szachownic: tekturową lub drewnianą.

Szachownica tekturowa, choć moim zdaniem to określenie nieco ją “obraża”, ponieważ szachownica jest wykonana z grubej tektury, jest sztywna i oklejona (zarówno w środku jak i na zewnątrz) folią, która zabezpiecza ją przez zniszczeniem, zabrudzeniami a nawet drobnym zalaniem. Zaletą tej szachownicy jest jej rozmiar i waga, ponieważ składa się na pół, z powodzeniem zmieści się w bagażu, walizce lub samochodzie – będzie dość długa (ok 50 cm x 25 cm) ale bardzo cienka.

Drugą opcją jest szachownica wykonana w całości z drewna. Pięknie się prezentuje, dobrze się na niej gra. Nie można jej jednak złożyć, więc jest dość duża i w porównaniu do poprzedniczki ciężka, ale tak, drewno waży więcej niż papier. Do użytku domowego idealna, do transportu niekoniecznie.

szachownica_tekturowa_szachy.sklep.pl
szachy staunton nr 5

Szachy w kasecie

Trzecią opcją jest wybór szachownicy drewnianej, składanej, która w środku ma miejsce przeznaczone do przechowywania figur. Z doświadczenia wiemy, że jest ulubiona wersja dzieci, które bardzo lubią chowanie szachów w odpowiednie miejsca, a dodatkowo od razu widzą jeśli czegoś brakuje. W tym przypadku mamy połączone piękno drewnianej szachownicy i praktyczne rozwiązanie w postaci składania z miejscem do przechowywania szachów. Wszystko w jednym miejscu. 

szachy w kasecie www.szachy.sklep.pl
szachy w kasecie www.szachy.sklep.pl

Podsumowując

W przypadku pierwszych szachów sprawdza się zasada “im prościej tym lepiej”. Szachy powinny być czytelne, im bardziej wymyślne figury tym trudniej dziecku skupić się na ich zadaniu. Dodatkowym atutem szachów turniejowych jest fakt, że jeśli dziecko zagra w turnieju lub trafi do klubu to będzie już przyzwyczajone do gry na takich samych szachach, to naprawdę znaczne ułatwienie.

Oczywiście szachy lego są super, ale do zabawy a nie do codziennej gry 🙂

Nasz wybór na początek to zdecydowanie turniejowe piątki (Stauntony) w każdej opcji 🙂

Linki podane w artykule to linki afiliacyjne, klikając w nie wspierasz naszą działalność, za co już teraz Ci dziękujemy.

Dodatkowo z kodem “szachowa przygoda” otrzymujesz darmową dostawę paczkomatem na szachy podlinkowane wyżej. W koszyku mogą dodatkowo znaleźć się również inne nasze produkty. Kod wpisz w przeznaczonym do tego polu na etapie składania zamówienia. 

Kod obowiązuje do 31.12.2022

Wyszukaj wpis